5 błędów, jakie popełniasz w pielęgnacji włosów

31 października 2016

 

Stosujesz odżywki i regularnie podcinasz kocówki, a mimo to Twoje włosy wciąż wyglądają niezdrowo, brakuje im witalności i blasku? Być może popełniasz jeden z pięciu błędów w pielęgnacji… Sprawdź!

#1 Źle dobrany olejek

Mogłoby się wydawać, że olejowanie nie może zaszkodzić włosom. A jednak! Źle dobrany olej obciąża kosmyki lub sprawia, że puszą się jeszcze bardziej. Wybierając olejek, kieruj się nie tylko kondycją swoich włosów, ale przede wszystkim ich porowatością:

  • W przypadku włosów niskoporowatych (gładkie, śliskie, proste i trudne w stylizacji) najlepiej sprawdzi się olejek arganowy lub rycynowy.
  • Posiadaczki włosów wysokoporowatych (suche, z tendencją do puszenia się) powinny zaopatrzyć w olejek różany.
  • Przy włosach średnioporowatych (czyli takich, które łączą w sobie cechy pozostałych typów porowatości) najlepszym rozwiązaniem będzie oliwa z oliwek lub olejek makadamia.

#2 Spanie w mokrych włosach 

Jeśli myślisz, że suszarka to największy wróg, to musisz też wiedzieć, że równie zły wpływ na kondycję Twoich kosmyków ma spanie w mokrych włosach. Kiedy są wilgotne, stają się automatycznie bardziej podatne na wszelkie uszkodzenia. Zanim więc położysz się spać, pozwól swoim włosom wyschnąć w naturalny sposób lub użyj suszarki z chłodnym nawiewem.

#3 Niepoprawne mycie włosów

Mycie włosów – sprawa, mogłoby się zdawać, banalna. Ale tylko pozornie! Podczas tej czynności popełniamy szereg błędów, które mają ogromny wpływ na nasze kosmyki. To, na co powinnaś zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, to temperatura wody. Zbyt wysoka wzmaga produkcje sebum, w efekcie czego Twoje włosy przetłuszczają się bardzo szybko. Pamiętaj też, aby myjąc włosy, zawsze trzymać głowę odchylną do tyłu (to naturalna pozycja dla włosów), a szampon delikatnie wmasowuj tylko u nasady.

#4 Nierozczesywanie włosów

Ile razy w pośpiechu, zamiast sięgnąć po grzebień, rozczesałaś włosy niedbałym ruchem dłoni i związałaś w kitkę? Jeśli zdarza Ci się popełniać ten błąd, to zapewne wiesz też, czym się to kończy: splątanymi kosmykami, kołtunami i połamanymi końcówkami. Aby ułatwić sobie tę czynność i uniknąć przykrych problemów, zaopatrz się w spray ułatwiający rozczesywanie i drewniany grzebień z szeroko rozstawionymi ząbkami. W przypadku włosów kręconych, pamiętaj, aby zawsze rozczesywać je na mokro.

#5 Skracanie włosów nieodpowiednimi nożyczkami

Jak często zdarza Ci się samodzielnie podcinać włosy? Tak samo jak ważne jest regularne poddawanie się tej czynności, tak samo istotny jest sprzęt, jakim się ją wykonuje. Zwykłe nożyczki, które większość z nas posiada w swoich domach z pewnością się do tego nie nadają. Kosmyk zostanie nie tylko obcięty nierówno, ale dodatkowo też zmiażdżony, co szybko zaowocuje rozdwojeniem.

Czy zdarzyło Ci się popełnić, któryś z powyższych błędów 😉 Daj znać w komentarzu!