5 inspirujących składników bycia weganką

26 lutego 2016
ikonawpisu

Weganie szukają naturalnych rozwiązań w różnych aspektach ich życia – dbają o odpowiednie odżywianie, aktywność na łonie natury i środowisko. Podejmując codzienne wyzwania, myślą o swoim zdrowiu oraz dbają o otoczenie, przykładają swoją cegiełkę do budowania życia przyjaznego naturze. Jak to robią? Sprawdź to w pięciu krokach i zainspiruj się.

Składnik #1: Dieta – jesteś tym, co jesz i pijesz

Dieta wegańska, choć może wydawać się skomplikowana, składa się z prostych i łatwo przyswajalnych składników. Pyszne dania powstają z bogatych w błonnik pokarmowy warzyw, owoców i zbóż, a ich dopełnienie stanowią zdrowe tłuszcze, takie jak orzechy i nasiona. W głównej mierze są to produkty nisko przetworzone, bogate w witaminy oraz potas. Weganie często uzupełniają swoje posiłki świeżymi ziołami i przyprawami, które niejednokrotnie posiadają właściwości lecznicze i wspomagające funkcjonowanie organizmu. Doskonałym przykładem jest tutaj kurkuma, która pomaga chronić wątrobę, wspomaga trawienie i wspiera naturalne mechanizmy obronne. Czy eksperymentujesz w kuchni z przyprawami i ich właściwościami? Podziel się w komentarzu!

Składnik #2: Domowe SPA – korzystaj z naturalnej pielęgnacji

Wybierając dietę wegańską, typujemy produkty nieeksploatujące zwierząt oraz łagodne dla naszych układów trawiennych. Dbając o dobrze zbilansowaną, lekką dietę, warto spojrzeć kompleksowo i dostarczać odpowiednie składniki odżywcze i nawilżające również naszej skórze. Zioła i przyprawy z wegańskiej kuchni można z powodzeniem wykorzystać w domowym SPA.  Na przykład kurkuma z dodatkiem żelu aloesowego doskonale goi drobne rany i blizny.Naturalne balsamy, zawierające dobroczynne właściwości roślin, na przykład roślinnej betainy, idealnie wspierają pielęgnację skóry, również tej o specjalnych potrzebach np. łuszczycowej, czy z łojotokowym zapaleniem skóry. Istnieje wiele prostych sposobów na wykorzystanie roślin oraz ziół w domowym SPA – jaki jest Twój ulubiony składnik naturalnej pielęgnacji? My polecamy m.in. miód, olejek różany oraz olej macadamia.

Składnik #3: Przyroda – aktywny wypoczynek dotleni Twój organizm

Weganie darzą szczególnymi uczuciami zwierzęta oraz otaczającą ich naturę. Czas spędzany na świeżym powietrzu, wśród przyrody, jest dla nich szczególnie istotny. Aktywny wypoczynek – spacery, wędrówki czy drzemka pośród drzew to ukojenie nie tylko dla duszy. Świeże powietrze, szum leśnego strumienia w uszach, głęboki oddech w górach – wspaniale dotleniają organizm i odświeżają zmęczone przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach umysły. Brzmi kusząco, prawda? Na szczęście już niedługo będziemy mieli mnóstwo okazji na obcowanie z naturą – na pewno już czujecie, że wielkimi krokami zbliża się wiosna! 🙂

Składnik #4: Inicjatywy – działając, dajesz przykład innym

Każdy z nas otrzymuje codziennie taką samą ilość czasu, ma wolność do podejmowania wyborów oraz do działania. Weganizm ukierunkowany na ochronę zwierząt to szereg działań podejmowanych z myślą właśnie o nich. Zwiększenie świadomości na temat poszczególnych produktów oraz ich powstawania sprawia, że możemy wybierać bardziej odpowiedzialnie. Warto zwrócić uwagę na przykład na nasze produkty ze specjalnym oznaczeniem – zielonym jabłuszkiem, które ułatwia rozpoznanie produktów przeznaczonych specjalnie dla wegan. Początek roku to idealny czas na podejmowanie nowych działań. Bierzmy sprawy w swoje ręce – wspierajmy lokalne inicjatywy, udzielajmy się w sprawach zwierząt, wspomagajmy prace schronisk oraz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Zachęcamy Cię również do wsparcia naszego zaprzyjaźnionego Schroniska Medor w Zgierzu i przekazanie na jego rzecz 1% podatku, który może dać zwierzakom szansę na lepsze jutro. Wystarczy, że podczas wypełniania PITu uzupełnicie numer KRS: 0000389320.

Składnik #5: Ekologia – im więcej dajesz, tym więcej otrzymujesz!

Co zrobić z butelkami po zużytych kosmetykach? Weganom nie brak pomysłów na przygotowanie ich do ponownego użycia. Po dokładnym wyczyszczeniu, zarówno butelki z dozownikiem, jak i z atomizerem czy odkręcaną nakrętką mogą posłużyć jako opakowania do przyrządzonych w domowym SPA kosmetyków. Te z dozownikiem do rzadkich szamponów, odżywek lub olejków. Butelki z atomizerem do mgiełek, a z odkręcaną nakrętką do masek i gęstych odżywek. Weganie podobnie podchodzą do sprawy recyklingu organicznego (kompostowania) oraz są odpowiedzialni przy segregacji śmieci. My przygotowując nasze produkty dla wegan, na każdym kroku staramy się wspierać środowisko, a dzięki Tobie możemy robić to coraz dynamiczniej! 🙂 Jakie jeszcze działania możesz podjąć i to już dzisiaj? Na przykład zbierać nakrętki. Są one surowcem wtórnym, z którego po recyklingu powstają np. rury PCV lub kolejne nakrętki. Ponadto jest to prosty zabieg proekologiczny, za pomocą którego poprzez oddawanie ich na zbiórki możesz nieść pomoc potrzebującym zwierzętom.

Przygotowane przez nas pięć składników wegańskiego stylu życia to proste sposoby na zbliżenie się do natury oraz podejmowanie odpowiedzialnych wyborów. Nie czekaj, dbaj o zbilansowany rozwój swój oraz otoczenia, wspieraj zwierzęta i środowisko. Zainspiruj się i przyjmij wyzwanie pięciu składników! Od którego z nich zaczniesz? Jakie działania podejmiesz dzisiaj na rzecz naszych milusińskich? 🙂