Aloes drzewiasty – sojusznik włosów i skóry

28 października 2013
aloes drzewiasty

Aloes (Aloe barbadensis Mil.) jest wiecznie zielonym sukulentem, który znosi dość trudne warunki. Docenia go przemysł kosmetyczny, ale też farmaceutyczny i spożywczy.

Ta szlachetna roślina jest stosowana w wielu liniach kosmetycznych. Aloes ma wiele gatunków i znany jest ze swych niezwykłych właściwości od setek lat. Stosowali go Egipcjanie, Rzymianie, Chińczycy, Hindusi i Grecy, którzy szybko poznali jego regenerujące działanie, wykorzystując go w leczeniu ran oraz zmian skórnych. Od wieków wiadomo też, że aloes pomaga w leczeniu oparzeń. Przecięty liść przyłożony do rany przyspiesza gojenie, sprawdza się w leczeniu odleżyn, owrzodzeń i ran popromiennych.

Krzysztof Kolumb twierdził, że dla życia człowieka niezbędne są cztery produkty: zboże, winogrona, oliwa i aloes. I oczywiście słodka woda. Miał rację, a aloes nieustająco ma swoje ważne miejsce. Współczesna nauka potwierdziła i rozszerzyła wiedzę na temat jego działania. W pielęgnacji skóry ma ondobre własności nawilżające, a także łagodzące, chłodzące i przeciwzapalne. Najlepszy, 100% sok z mięsistych liści aloesu (Aloe vera) jest gęsty, ma żelowatą konsystencję i zawiera bogactwo składników czynnych. To witaminy, sole mineralne bogate w cynk, magnez i miedź, a także wielocukry, glikozydy, substancje żywicowe, śluzowe i aminokwasy.

Aloes polecany jest do pielęgnacji cery suchej, dojrzałej i wrażliwej, znajduje zastosowanie w kosmetykach do cery trądzikowej, łojotokowej, w produktach ochronnych i po opalaniu. Jest przydatny w leczeniu oparzeń, pęknięć skóry, wysypek czy podrażnień. Stosowany w pielęgnacji włosów daje bardzo dobre efekty przy zmianach skórnych głowy, poprawia ukrwienie skóry, a same włosy zyskują odżywienie i zdrowy wygląd. Zawarte w soku z aloesu stymulatory biogenne działają bakteriobójczo i przeciwgrzybiczo.