Naturalny sprzymierzeniec w walce z łupieżem

30 stycznia 2014
dziegiec-brzozowy

Łupież zwykły i łojotokowy to problem dotykający – według różnych badań – od 10 do 50% Polaków. Objawia się drobnopłatkowym, nieestetycznym złuszczaniem owłosionej skóry głowy. Towarzyszy temu mniej lub bardziej nasilony łojotok. Jednym ze skutecznych, naturalnych sposobów na tę dolegliwość jest stosowanie preparatów na bazie dziegciu brzozowego.

Dziegieć brzozowy (INCI Betula Alba Oil) jest znanym w medycynie naturalnej środkiem przeciwłupieżowym. Jest wytwarzany w procesie suchej destylacji z kory różnych drzew, ale najszlachetniejszy pochodzi z kory brzozowej.

Brzoza zwyczajna, związana jest nierozłącznie z polskim krajobrazem, ale rośnie powszechnie w całej Europie i Azji, a nawet w północno-wschodniej Afryce. Wszędzie przypisuje się jej szereg leczniczych i magicznych własności. Symbolizuje siłę i odrodzenie. Zajmuje ważne miejsce w wierzeniach, zwyczajach, a przede w wszystkim w medycynie naturalnej. Od wieków opisywana jest jako roślina lecznicza i czczona jako święte drzewo. Źródłem zdrowia i siły są pochodne jej liści, pączków, a także wiosenne, młode lepkie liście, świeży sok, kora i smoła brzozowa, czyli dziegieć.

Dziegieć brzozowy to gęsta, brunatna, prawie czarna ciecz o specyficznym zapachu. Dawniej bez dziegciu trudno było się obyć. Choć potem został nieco zapomniany, dziś wraca do łask. Dziegieć zawiera związki fenolowe działające antyseptycznie, odkażająco, przeciwłupieżowo, keratolitycznie i przeciwzapalnie. Leczy wiele chorób skóry – zarówno, gdy jest stosowany w czystej postaci, jak i pod postacią mydła dziegciowego, szamponów czy balsamów do włosów. Jest polecany do włosów przetłuszczających się i z łupieżem. Tu dobrze sprawdza się połączenie dziegciu brzozowego z cynkiem, który jako mikroelement jest niezbędny w procesie syntezy keratyny, zapewnia spójność protein włosów, a więc wzmacnia je.