Młodość dłoni na dłużej

12 lutego 2014
mlodosc-dloni

Prawidłowa pielęgnacja dłoni zatrzymuje ich młodość. Dłonie mówią dużo o osobie, czasami zdradzają jej metrykę, a więc dbałość o nie to również element dbania o swój wizerunek. Ładne dłonie można mieć bez względu na wiek, wykonywaną pracę czy też warunki pogodowe. W ich pielęgnacji podstawowe znaczenie ma dobre nawilżanie i ochrona przed wysychaniem. Gładka, miękka, elastyczna skóra to prawdziwa ozdoba.

Dłonie są podatne na zniszczenie, bo ich skóra jest cienka i pozbawiona gruczołów łojowych. Ma też mało gruczołów potowych, dlatego szybko wysycha, co powoduje podrażnienia i zaczerwienienia. Efekt to przesuszenie, zmarszczki, bruzdy. Do tego dochodzą plamy i przebarwienia z powodu nadmiernego kontaktu z promieniowaniem UV. Szorstka, twarda, popękana skóra nie jest ładna, ani przyjemna w dotyku. Niewielka ilość tkanki tłuszczowej, która z wiekiem jeszcze maleje, sprawia, że na rękach dobrze widoczne stają się żyłki i ścięgna, pojawiają się także rozszerzone naczynka krwionośne. W miarę upływu lat dochodzi spadek jędrności, ponieważ spada ilość włókien kolagenu i elastyny, a te, które pozostają, tracą swą elastyczność.

Skórze dłoni szkodzi nadmierne opalanie, niezakładanie rękawiczek w zimie, kontakt z wodą (zwłaszcza słoną i chlorowaną), wiatr oraz suszenie na słońcu. Mycie wypłukuje lipidy naturalnego płaszcza ochronnego skóry, osłabia paznokcie, powoduje ich matowienie. Dłoniom szkodzą także prace w ogrodzie czy porządki, a przygotowywanie przetworów może skutkować zabarwianiem ich skóry na kolory letnich owoców. Prace domowe to nie jedyne zagrożenie dla skóry rąk. Pewne zawody wiążą się ze specyficznymi zagrożeniami, takimi jak kontakt z agresywnymi substancjami lub obowiązkiem częstego mycia. Dzieje się tak choćby w służbie zdrowia, w przemyśle spożywczym, w gabinetach kosmetycznych czy salonach fryzjerskich.

Dobrej kondycji skóry dłoni sprzyja łagodne mycie w letniej wodzie. Nie lubią zbyt gorącej i za zimnej. Najlepiej stosować mydło o neutralnym pH. Po każdym myciu dłonie należy dokładne wytrzeć, co zapobiega wysuszaniu i pierzchnięciu skóry. Trzeba nałożyć na nie warstwę kremu po każdym kontakcie z wodą. Przed snem otulamy je grubszą jego warstwą. Skuteczne kremy do rąk powinny zawierać odżywcze witaminy, ekstrakty roślin, substancje nawilżające i ochronne, również dla paznokci.

Podczas nakładania kremu przed snem dobrze jest wykonać szybki masaż. Dłoniom służą także peelingi i maski. Szczególnie suchym i zniszczonym dobrze zrobi złuszczanie raz w tygodniu. Wyrówna koloryt skóry. Skutecznym zabiegiem jest peeling łączony z masażem oliwką. Zregenerować dłonie można też odżywczą maską, nałożoną na noc pod bawełniane rękawiczki.