Piramida pielęgnacji włosów

28 sierpnia 2015
Beautiful Teenage Girl Outdoors Enjoying Nature

Właściwe dbanie o włosy brzmi jak nie lada sztuka… Jakie zabiegi stosować? Jak często? Z którymi lepiej nie przesadzać? Spokojna głowa! Z nami raz-dwa opanujecie piramidę pielęgnacyjną!

Pomysłodawczynią dzisiejszego wpisu jest kolejna zwyciężczyni naszego Wielkiego Plebiscytu Czytelniczego – Teresa Hylińska. Tym razem, zgodnie z jej prośbą, zaprezentujemy Wam ABC pielęgnacji włosów. Oczywiście, oprócz znajomości wszelkich domowych zabiegów pielęgnacyjnych, trzeba także wiedzieć, jak często należy je wykonywać, aby móc się cieszyć pięknymi, zdrowymi włosami.Chcecie poznać zasady budowania piramidy pielęgnacji? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury! 🙂

PIRAMIDKA2

1. Codziennie

Pewnie dla większości z Was codzienne rozczesywanie włosów to absolutna podstawa pielęgnacyjna, i całkiem słusznie. Ale czy wiecie, że w zależności od typu włosów ten zabieg powinien przebiegać w całkiem inny sposób? Osobom o włosach kręconych zaleca się wyłącznie czesanie włosów na mokro, za pomocą jedynie palców lub grzebienia o szerokim rozstawie zębów, aby zapobiec nadmiernemu puszeniu. Natomiast jeśli macie proste włosy, Wasze zadanie też jest dużo prostsze – nie musicie bać się ani grzebienia, ani szczotki, jeśli tylko właściwie o nie dbacie, regularnie czyszcząc. Natomiast niezależnie od typu włosów, przed szczotkowaniem należy nałożyć na długość – z pominięciem nasady włosów i skóry głowy –  odżywkę ułatwiającą ten zabieg i chroniącą Wasze kosmyki.

Oprócz tego, w codziennej pielęgnacji nie może zabraknąć zabezpieczania końcówek, na przykład za pomocą Waszego ulubieńca od Green Pharmacy: jedwabiu z wyciągiem aloesowym. Dzięki temu Wasze włosy natychmiast nabiorą zdrowszego wyglądu, a także będą chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i urazami mechanicznymi.

2. Co 2-3 dni

Myjąc głowę, na co dzień stosujcie delikatne szampony ziołowe, jak na przykład z pokrzywą czy łopianem albo żeń-szeniem. Oczywiście, po każdym myciu obowiązkowo nakładajcie odżywkę albo balsam na całą długość włosów, z pominięciem skalpu.

A może Wasze włosy stają się przyklapnięte i przetłuszczone szybciej niż po dwóch dniach? Jeśli potrzebując mycia na przykład codziennie, może być to powodowane niewłaściwą pielęgnacją. Aby przywrócić skórze głowy harmonię, warto przetestować, jak sprawdzi się na niej kosmetyk z zawartością dziegciu brzozowego. Dzięki działaniu normalizującemu i przeciwzapalnemu, możecie liczyć na uspokojenie skóry głowy i zmniejszenie produkcji sebum oraz łoju. A włosy pozostaną sprężyste i świeże na dłużej 🙂

3. Raz na tydzień

Jeśli chcecie, by Wasze włosy zaskakiwały miękkością, blaskiem i gładkością, a także pięknym kolorem, dobrze jest zdecydować się na jeden dzień pod znakiem spa dla włosa 🙂 Cotygodniowe olejowanie nawilży i wzmocni Wasze długie sploty. Oprócz tego, warto stosować także wcierki, na przykład łopianowez czerwoną papryką albo olejkiem arganowym, które nie tylko pełnią funkcję osłaniającą, ale także pobudzają włosy do szybszego wzrostu. Preparat powinien pozostać na włosach co najmniej pół godziny, najlepiej pod czepkiem, tak aby zapewnić mu optymalną temperaturę do działania.

Dla odpowiedniego dopieszczenia, po olejowaniu najlepiej będzie zaaplikować maskę lub balsam regenerujący. Po takiej terapii w Wasze włosy wstąpi nowe życie! 🙂

4. Raz na miesiąc

W tej kategorii znajdą się wszelkie zabiegi związane z mocnym oczyszczaniem skóry głowy. Aby zapewnić właściwe wchłanianie balsamów, odżywek i wszelkich maseczek, należy najpierw solidnie oczyścić skórę głowy za pomocą peelingu, najlepiej naturalnego – cukrowego. Wystarczy zmieszać trochę zwykłego cukru z gęstym szamponem ziołowym, na przykład z nagietkiem lub rumiankiem. Masowanie granulkami pozwoli także na poprawę ukrwienia i pobudzi włosy do intensywnego wzrostu. Należy także zmyć z włosów nagromadzone silikony i zanieczyszczenia. W tym procesie szczególnym sprzymierzeńcem będzie szampon mocniejszy niż ten stosowany na co dzień.

A chociaż o przyrost każdego centymetra włosów toczy się walka, nie zapominajcie raz na miesiąc przyciąć kilku milimetrów. W końcu lepiej zapobiegać, niż zwalczać – również w kwestii połamanych i rozdwojonych końcówek.

5. Okazjonalnie

Lokówki, prostownice, suszarki? To naturalny wróg delikatnych włosów! Niestety, jeśli chodzi o listę najszkodliwszych zabiegów włosowych, poddawanie ich działaniu wysokiej temperatury zdecydowanie znajduje się u szczytu. Dlatego unikajcie jej jak ognia!

Jeśli już zdecydujecie się na stylizowanie, pamiętajcie, by odpowiednio zabezpieczyć włosy za pomocą odżywki chroniącej przed wysoką temperaturą. Dzięki temu włosy będą mocniejsze i lepiej zniosą wszelkie próby i trudy.

Jak widzicie, odpowiednia pielęgnacja włosów to wcale nie taka czarna magia 🙂 Z odrobiną systematyczności i wytrwałości uzyskacie włosy tak piękne, zdrowe i długie, o jakich zawsze marzyłyście! Pamiętajcie tylko, że nie są to sztywne zasady – każda z Was może mieć inne potrzeby. Słuchajcie swoich włosów, a na pewno odnajdziecie właściwy rytm 🙂 A może w Waszych piramidach znajdują się jeszcze inne zabiegi? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!