Bergamotka i limonka – słodki zapach lata

20 sierpnia 2013
slodki-zapach-lata

Lato kojarzy się ze świeżością, lekkością i beztroską. To niczym nieskrępowany relaks wśród pięknych okoliczności przyrody. Taki właśnie jest olejek kąpielowy Green Pharmacy o ciepłym zapachu południowych Włoch i urokliwej Sycylii, z eteryczną wonią włoskich symboli: pomarańczy bergamoty i limonki.

Pomarańcza bergamota to klasyka perfumeryjnych nut. Niesie ze sobą zapach lekki, odświeżający i nieco korzenny. Olejek bergamotowy pochodzi ze skórek owoców przypominających kształtem małą pomarańczę, ale żółtych i niejadalnych. Owoce te rosną na małych drzewkach o podłużnych liściach i białych kwiatach. Uprawiane były dawniej w okolicach włoskiego miasta Bergamo – stąd ich nazwa. Zostały tam sprowadzone z Wysp Kanaryjskich podobno przez samego Krzysztofa Kolumba! Wartość bergamotowego olejku eterycznego docenia się we włoskiej medycynie ludowej. Jego nazwa według nomenklatury INCI to Citrus Aurantium Bergamia Fruit Oil.

Olejek bergamotowy działa aromaterapeutycznie. Znakomicie łagodzi stresy i napięcia, poprawia nastrój, odświeża i poprawia koncentrację. W pielęgnacji skóry stosuje się go do łagodzenia stanów zapalnych, łojotoku skóry głowy, hamowania nadmiernej potliwości, gojenia uszkodzeń oraz poprawy zapachu ciała. Wspomaga również leczenie trądziku, łuszczycy i egzem.