Szczotki i grzebienie – jak o nie dbać?

26 listopada 2015
Bez nazwy-2

Dla wielu z nas grzebień i szczotka nie mają większego znaczenia dla zdrowia i wyglądu naszych włosów. Nic bardziej mylnego! Lśniące i mocne kosmyki nie zależą jedynie od produktów, ale także od dobrze dobranych i czystych akcesoriów. Nie wystarczy, że użyjemy superkosmetyków, jeżeli równocześnie będziemy niszczyć je mechanicznie brudnym grzebieniem lub szczotką. Sprawdźcie, dlaczego i jak powinnyście o nie dbać 🙂

Dlaczego i jak często należy to robić?

Przybory do czesania, w tym grzebienie i szczotki, to prawdziwe źródło bakterii. Często znajdują się na nich nieczystości oraz resztki użytych kosmetyków do włosów. Brud, który zbiera się na nich każdego dnia, po pewnym czasie może doprowadzić do szybszego przetłuszczania się włosów poprzez ponowne rozprowadzanie na włosach kurzu i innych zabrudzeń. Nieodpowiednio pielęgnowana może powodować elektryzowanie włosów i podrażniać skórę głowy. Włosie umyte za pomocą odrobiny maseczki staje się miękkie i o wiele przyjemniejsze dla włosów. Szczotki i grzebienie powinny być czyszczone regularnie, najlepiej raz w tygodniu.

Jak czyścić?

  • Plastikowa szczotka do włosów, grzebień, szczotka do stylizacji

Aby usunąć zalegające włosy w szczotce, użyjcie grzebienia – oczywiście zanim go wyczyścicie. Przeciągnijcie nim swoją szczotkę i pozbądźcie się w ten sposób nieczystości. Możecie także użyć do tego patyczka lub długiej wykałaczki. Następnie zbierzcie dłonią włosy wraz z zaplątanym kurzem. Szczotkę należy zanurzyć w wodzie z dodatkiem delikatnego szamponu bez parabenów. Grzebień najłatwiej umyć szczoteczką do zębów, która dotrze w każdy jej zakamarek.  Nie zapominajcie też o dokładnym osuszaniu. Na koniec dobrym rozwiązaniem jest zdezynfekowanie akcesoriów za pomocą spirytusu salicylowego – w ten sposób pozbędziecie się wszystkich bakterii.

  • Drewniane grzebienie i szczotki

Tego typu przedmioty należy czyścić podobnie jak plastikowe akcesoria do włosów. Musimy uważać, by zbyt długo nie przebywały w wodzie, ponieważ drewno ma tendencję do pęcznienia. Nasze przypory po jakimś czasie okazałyby się niezdatne do użytku. Aby wydłużyć żywotność naszych drewnianych akcesoriów możemy przetrzeć je ulubionymi olejkami.

  • Szczotki z naturalnego włosia

Są specyficznym rodzajem szczotek do włosów i wymagają bardzo dokładnej pielęgnacji. Na początku robimy dokładnie to samo, co w przypadku plastikowych i drewnianych akcesoriów, czyli usuwamy ze szczotki zalegające włosy oraz kurz. Następnie zwilżamy tylko samo włosie wodą i myjemy je szamponem lub delikatnym mydłem.

Jeżeli Wasze włosy mają tendencję do elektryzowania się, nałóżcie na szczotkę na około 2-3 minuty odrobinę balsamu, który nie tylko pielęgnuje włosie, ale także nada mu przyjemny zapach 🙂

A Wy jak pielęgnujecie swoje szczotki i grzebienie? Koniecznie podzielcie się z nami swoimi sposobami!